Kuvailutulkattu opastuskierros Taiteilijaelämää Halosenniemessä -näyttelyssä
Aika
Paikka
Teosten joukossa on lukuisia Halosenniemessä maalattuja teoksia lähiympäristön maisema-aiheista tavalliseen perhe-elämään: muotokuviin, puutarhanhoitoon ja pyykinkuivatukseen. Maalausten ohella näyttelyssä kerrotaan elämästä Halosenniemessä tarinoin ja valokuvin. Taiteilijakodissa on paljon alkuperäisesineitä, mitkä osaltaan kertovat talossa asuneista ihmisistä, mutta myös samalla taiteilijuudesta ja Tuusulanjärven taiteilijayhteisöstä.
Kulttuuripalvelu järjestää yhteistyössä Halosenniemen kanssa kuvailutulkatun opaskierroksen näyttelyyn. Ryhmän maksimikoko on 15 henkeä sisältäen avustajat. Opaskoirat ovat tervetulleita museoon. Saavutettavuuden kannalta pyydämme huomioimaan, että museotilat ovat osittain ahtaat, ja että museossa on paljon kynnyksiä, portaita ja eri kokoisia/korkuisia oviaukkoja. Opastuksen kesto on n. 1,5 tuntia.
Halosenniemen hinnasto 2022:
Aikuiset 10 €
Eläkeläiset, opiskelijat, varusmiehet 8 €
Lapset (7–16 v.) työttömät, lukiolaiset ja muut 2. asteen opiskelijat 4 €
Lapset (0–6 v.), sotaveteraanit maksutta.
Meillä käy myös Museokortti.
Osallistujat maksavat itse pääsymaksunsa. Avustajat pääsevät mukaan maksutta. Kulttuuripalvelu kustantaa opastusmaksun.
Lisätietoa Halosenniemen näyttelystä museon kotisivuilta- Ulkoinen linkki sekä Tuusulan museon Uniikki paletti -museoblogista- Ulkoinen linkki
Opaskierrokselle voi ilmoittautua 1.8. asti tai siihen asti, kun paikkoja riittää osoitteeseen osallistun@kulttuuripalvelu.fi. Huomioithan, että ilmoittautumisia ei kuitata 24.6.-31.7. välisenä aikana, kun kulttuurituottaja on lomalla. Halosenniemeen on mahdollisuus matkustaa yhdessä ryhmän kanssa julkisilla kulkuvälineillä. Ilmoittautuneet saavat siitä tarkempaa tietoa elokuun alussa.
Näkövammaisten Kulttuuripalvelu ry
Sivu luotu